Prezent na zakończenie roku szkolnego dla nauczyciela

koszulka-dla-nauczycielaKoniec roku szkolnego, to niezwykle miły czas, myślami jesteśmy już na wakacjach, ale jeszcze trzeba przyjść odebrać świadectwo, pożegnać się. Do tradycji należy również podziękowanie wychowawcom i nauczycielom za wysiłek włożony w cały rok, czy nawet kilka lat nauki. Przy tej okazji warto oprócz kwiatów, którymi zasypani zostaną wszyscy, podarować coś bardziej trwałego, choćby symboliczną pamiątkę.

W zależności od tego o jakiej szkole i klasie mowa, prezenty mogą być różne. Na zakończenie wychowawstwa utarło się dawać “pamiątki”, typu wieczne pióro, pamiątkowy album, zdjęcie oprawione w ramkę. Jednak kiedy rozstajemy się tylko na wakacje ten prezent może mieć nieco inny wymiar. Przede wszystkim zachęcam do klasowego składania się na taki prezent i do tego by miał on dość osobisty charakter – kosztowne prezenty, czy alkohole zdecydowanie mogą być odebrane jako nie na miejscu. Ostatnimi czasy słyszy się o dziwnych trendach, jak na przykład kupowanie nauczycielom sprzętów kuchennych, czy biżuterii, jednak może być to źle odebrane przez nauczyciela, a z drugiej strony może zostać potraktowane jako naruszenie prawa.

Jeśli chodzi o biżuterię i inne tego typu prezenty – przede wszystkim absolutnie nie kupujcie tego typu rzeczy w pojedynkę. Zupełnie inny wydźwięk będzie miała dyskretnie przekazana paczka z drogimi kolczykami, niż uroczyście wręczona bransoleta z wygrawerowanymi podziękowaniami od klasy. Ten ostatni prezent zresztą jest bardzo dobrym pomysłem, właśnie na zakończenie danego etapu edukacji, czy kiedy wychowawca z jakiś powodów kończy współpracę z klasą.

Prezent dla nauczyciela – za ile?

Jeśli chcecie wręczyć nauczycielowi, niekoniecznie wychowawcy upominek z osobistymi podziękowaniami, niech to będzie jakiś drobiazg – może książka, czy zwyczajne czekoladki – liczy się gest. Droższy prezent możecie ufundować klasowo i tu rzeczywiście można się nieco wykazać inwencją, choć oczywiście wszystko zależy od relacji z nauczycielem i tego jaki ten nauczyciel jest. Plusem wspólnie kupionego prezentu jest to, że można zdecydować się na coś bardziej kosztownego, tak naprawdę nie nadwerężając niczyjej kieszeni. Jeśli chodzi o konkretne liczby, radzę zbierać po 5-10 zł od osoby, w zależności od tego co chcecie kupić, czy jest to prezent na zakończenie edukacji, czy kupujecie kwiaty indywidualnie, czy wspólnie. Prezent dla nauczyciela wraz z kwiatami powinien być nie droższy, niż 300-400 zł.

Rozstając się na wakacje – co dla nauczyciela?

Bardzo fajnym pomysłem są vouchery – np. na dzień spędzony w spa, masaż relaksacyjny, różnego rodzaju bilety do teatru, czy na koncert, ale także bony podarunkowe do perfumerii, czy księgarni. Można zdecydować się również na bardziej klasyczny i oficjalny prezent, czyli właśnie pióro, bombonierkę, kosz podarunkowy, zestaw kosmetyków, książkę, czy album. Być może brakuje w tych prezentach kreatywności, ale są bezpieczne i w dobrym tonie. Sprawdzą się również, jeśli z nauczycielem nie mieliście indywidualnej więzi.

Oczywiście, jeśli waszym wychowawcą jest człowiek młody, z którym mieliście dobry i osobisty kontakt, co wyobrażam sobie może zdarzyć się w szkole ponadgimnazjalnej – nic nie stoi na przeszkodzie by wybrać coś bardziej żartobliwego, czy osobliwego. W takiej sytuacji nie szukalibyście jednak prawdopodobnie rady w internecie :)

Jakie są wasze pomysły na prezent na nauczyciela?

Chętnie też wysłucham co wy myślicie o dawaniu prezentów nauczycielom, czy uważacie, że to obowiązek, a może przyjemność? A może w ogóle sądzicie, że to forma łapówki? Bardzo jestem ciekawa, także piszcie!

3 komentarze
  1. Madzia 20:36
  2. Marcelina 12:24
    • Gosia5 00:24

Dodawanie komentarzy, pomysłów, opinii..

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *